Obchody 250-lecia zawiązania Konfederacji Barskiej

W ostatnich dniach lutego bieżącego roku obchodzimy 250 rocznicę zawiązania Konfederacji Barskiej. Jubileusz ten w wyjątkowy sposób łączy się z rocznicą 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w niedzielę, 25 lutego 2018 roku, w kapucyńskim kościele przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie odprawiona została uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. dr Dariusz Raś, Arcyprezbiter Bazyliki Mariackiej.

Po Eucharystii poświęcona została płaskorzeźba autorstwa prof. Czesława Dźwigaja, która wkomponowana będzie w patriotyczny  pomnik „Bohaterom Ojczyzna” w parafii św. Bartłomieja w Morawicy. Również po Mszy świętej nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy pod Krzyżem Konfederatów Barskich znajdującym się tuż przed kościołem. Jest to miejsce upamiętniające mogiłę obrońców naszej ojczyzny, zarówno Konfederatów Barskich jak i ludności cywilnej, którzy oddali swoje życie za wolność Polski.

Spod krzyża zebrani goście udali się do sali obrad Urzędu Miasta Krakowa na konferencję, w której obok europosła Piotra Boronia, jednego z organizatorów uroczystości udział wzięli paneliści: europoseł Marek Jurek, prof. Andrzej Nowak, prof. Mariusz Jabłoński. Podczas konferencji, król Bractwa Kurkowego w Krakowie, Piotr M. Mikosz, wręczył odznaczenie „Guz Oracewicza” osobom szczególnie zaangażowanym w promowanie wiedzy o Konfederacji Barskiej. Wśród odznaczonych znalazł się również br. Jerzy Uram OFMCap – przełożony klasztoru krakowskiego.

Kolejnym wydarzeniem upamiętniającym 250 rocznicę zawiązania Konfederacji Barskiej będzie Msza święta dla młodzieży, która odprawiona zostanie 28 lutego 2018 roku o godzinie 10.00 w kościele Kapucynów przy ulicy Loretańskiej 11 w Krakowie. W tym samym miejscu oraz czasie otwarta zostanie wystawa okolicznościowa ukazująca historię Konfederacji. Będzie można ją podziwiać aż do 18 sierpnia 2018 roku.

za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska

 

[nggallery id=103]