Mistyczna sesja 2014

mistyczna_sesja_2014Czy termin „mistyka franciszkańska” brzmi obco?

Dla nas już raczej swojsko. I to niekoniecznie za sprawą mistycznych uniesień niejednego z postnowicjuszy podczas modlitwy w chórze, czy w kościele… niekoniecznie 😉

W sobotę (29 listopada) we franciszkańskim wyższym seminarium duchownym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się kolejna (już XIV) Sesja Franciszkańska – czyli: „Franciszkanie wszelakich gałęzi do nauki przystąp!”.

Tematem tegorocznej Sesji była właśnie mistyka franciszkańska w jej (jeśli wolno tak napisać) żeńskim odcieniu 🙂 Sylwetki i doświadczenia czterech mistrzyń mistyki franciszkańskiej – św. Klary z Asyżu,  św. Anieli z Foligno, bł. Anieli Salawy i matki Elizy Cejzik – zaprezentowali z niemałym zapałem kolejno: br. dr Syrach Janicki OFM, br. dr hab. Wiesław Block OFMCap, br. dr Andrzej Zając oraz s. mgr lic. Alicja Kazimiera Grabowska WNO. Choć niewątpliwie trudno mówić o mistycznych przeżyciach, to jednak po wygłoszonych referatach wszyscy uczestnicy z sukcesem udali się na ćwiczenia praktyczne, czyli na Mszę św. do seminaryjnej kaplicy 🙂 Nauka i braterskie spotkanie, mistycyzm i smaczny obiad :), dyskusja i wspólna modlitwa – słowem: mistyczna Sesja zaliczona na 5+.

br. Wojciech Czywczyński OFMCap

[nggallery id=9]