Convocazione Europea 2018. Spotkanie postnowicjatów z całej Europy

W dniach 8-12 lipca 2018 roku obyło się w Rzymie spotkanie kapucyńskich postnowicjatów z całej Europy. Pojechaliśmy na nie razem z braćmi z Prowincji Warszawskiej, by licznie reprezentować dwie polskie prowincje kapucynów. Do naszego Kolegium św. Wawrzyńca z Brindisi przybyła na spotkanie z Ministrem Generalnym młodzież zakonna ze wszystkich europejskich prowincji, by dzielić się swoim doświadczeniem oraz dyskutować o naszym życiu w formacji początkowej. Pomagał nam w tym nowo opracowany dokument Ratio Formationis Ordinis.

Przez cztery dni spotykaliśmy się na konferencjach, pracach w grupach, wspólnej modlitwie i zwyczajnych rozmowach, które często okazywały się wyjątkowo cenne. Ważkim tematem były kwestie poruszane w przemówieniu Ministra Generalnego, który mocno podkreślił, jak ważne jest to, komu oddajemy swoje życie oraz jak wielkim darem są relacje z braćmi.

Ogromna różnorodność doświadczeń braci z całej Europy pozwoliła nam dostrzec ukryte bogactwo, które kryje jeszcze w sobie nasz Zakon. W rozmowach doświadczaliśmy tego, że wszystkich nas połączyło pragnienie pójścia za Jezusem razem z braćmi, by gromadzić skarby w niebie, a nie tu na ziemi.

W każdym z nas było pragnienie lepszego poznania miejsc związanych ze świętym Franciszkiem. Dlatego odwiedziliśmy Asyż oraz jego okolice. Byliśmy pod wrażeniem skromności oraz prostoty życia pierwszych wspólnot św. Franciszka i św. Klary. Niemałe zdziwienie turystów wzbudziliśmy na ulicach Rzymu, zwiedzając również bazyliki oraz miejsca naznaczone obecnością pierwszych kapucyńskich braci.

br. Piotr Wysocki OFMCap

[nggallery id=115] [nggallery id=116]